Jak NATURALNIE wyciszyć laktację?
Z tego artykułu dowiesz się jak naturalnie wyciszyć laktację, co…wcale nie jest takie proste jak się wydaje!
Wiele kobiet dochodzi do takiego momentu w macierzyństwie, że pragnie odstawić dziecko od piersi.
Substancje hamujące laktację stawiam niejako w opozycji do substancji mlekopędnych, czyli galaktogogów, o których napisałam dość obszerny artykuł.
Czy wyciszenie laktacji ziołami jest bezpieczne?
Jak stosować szałwię do wyciszenia laktacji?
Do kiedy karmić dziecko piersią?
Trzeba pamiętać, że najskuteczniejszym i najmniej stresującym dla dziecka sposobem na wyciszenie laktacji jest stopniowe odstawianie dziecka od piersi – najwcześniej udaje się to bezboleśnie koło 1 roku życia (WHO zaleca karmienie do 1 r. ż i dłużej). Dzieje się to z tego powodu, że sukcesywnie rozszerzamy dietę dziecka od 6. miesiąca życia, a w okresie jego 1. urodzin może ono przejść już na w pełni stały pokarm. Czy to się udaje, to zupełnie inna sprawa. Dzieci nie lubią tak łatwo rezygnować z piersi, co wiem nie tylko z autopsji, ale także z obserwacji swoich pacjentek.
Jak naturalnie wyciszyć laktację? Samoodstawienie.
W teorii powinno się prowadzić dziecko do samoodstawienia w duchu szacunku do jego potrzeb, zapewniając mu jednocześnie bliskość i wsparcie w tym procesie. Nagłe odstawienie dziecka od piersi to szok, mogący mieć wpływ na rozwój małego człowieka, szczególnie, gdy odstawienie od piersi nastąpiło bardzo szybko. Istnieją badania potwierdzające, że długie karmienie nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka, ale także poprzez zapewnienie dostępu do bliskości matki sprawia, że dziecko karmione długo ma wyższe poczucie własnej wartości i jest śmielsze w kontaktach z innymi dziećmi.
Pojawia się też wielkie ALE.
To ALE to:– mama chce wrócić do pracy i pragnie zastopować laktację, aby móc oddać się pracy zawodowej– mama chce wrócić do angażującej aktywności fizycznej,– mama chce posłać dziecko do żłobka albo przedszkola,– mama długo karmiła piersią i jest już wyczerpana laktacją.
To normalne życiowe sytuacje i należy takiej mamie dać przestrzeń na rozwój. Jeśli mama nie ma już siły odciągać mleka idąc do pracy i chce cieszyć się stanikiem sprzed ciąży oraz nie wstydzić się cieknącego mleka, to podejmuje decyzję o wyciszeniu laktacji. Ciężko jest wyciszyć już raz rozkręconą laktację, szczególnie przed 1 rokiem życia dziecka. Tę sytuację akurat odradzam bardzo mocno, bo 1 rok życia karmienia piersią jest kluczowy, ale później…
…no później też może być ciężko.
Nic dziwnego, bo laktacja totalnie nie zależy od kobiecej woli, ale od przysadki i hormonów.
Wyciszanie laktacji – naturalnie czy lekami?
Istnieją leki, które hamują wydzielanie prolaktyny (to hormon odpowiadający za produkcję mleka). Należy do nich Bromergon, czyli półsyntetyczna pochodna alkaloidu sporyszu. To bardzo ciekawa sprawa, bo sporysz to przetrwalnik grzyba buławinki czerwonej, który był plagą nowożytnego rolnictwa. Zatrute nim osoby doznawały halucynacji, a także umierały. Dzisiaj sporysz został niemal całkowicie wyeliminowany z rolnictwa, nie zagrażając nam tak jak kiedyś. Jedną z form jego wykorzystania jest produkcja leków hamujących laktację, których można użyć np. w wypadku nadprodukcji mleka (hiperlaktacja). Umiejętne stosowanie tego leku, gdy spotyka się to z oczekiwaniami mamy oraz odpowiednią opieką lekarską, hamuje wytwarzanie prolaktyny, co prowadzi do przerwania laktacji. Preparaty ziołowe nie mają aż takiej siły przebicia – delikatnie wyciszają, pomagając mamie radzić sobie z pełnymi piersiami oraz unormować wypływ mleka w momentach, gdy tego nie potrzebuje.
Jak ostawić dziecko od piersi, stosując zioła?
Aby plan się powiódł, należy stosując zioła pamiętać o tym, że jeśli będziemy cały czas mocno stymulować piersi, bądź odpuścimy na kilka dni, pozwalając na radosne ciamkanie, to może zdarzyć się, że utracimy efekty.
Algorytm na ziołowe zmniejszenie wypływu mlekaZioła + planowanie odstawienia + mniejsza stymulacja piersi przez dziecko + równoczesne rozszerzanie diety dziecka + powstrzymanie się od odciągania + komfort psychiczny = wyciszenie laktacji w sposób bezstresowy dla mamy jak i dziecka
Jak widać – zioła są tylko jedną z części składowych tej układanki. Powodzenie całego procesu, aby przebiegało z uszanowaniem obojga w relacji – zarówno mamy, jak i dziecka, zależy od konsekwencji, spokoju oraz mocno ugruntowanej w sobie decyzji. Bo, o ile wyciszoną laktację ziołami (z reguły) łatwo da się przywrócić przy poprawnej pracy hormonów, tak przy lekach ponowne rozkręcenie laktacji będzie bardzo trudne.
Jak naturalnie wyciszyć laktację?
Poniżej znajdziesz najpopularniejsze surowce zielarskie używane we współczesnej fitoterapii oraz medycynie ludowej do wyciszenia laktacji.
Wśród nich znajdziesz takie, które z pewnością zidentyfikujesz w swojej kuchni – i to te uznawane są przeze mnie jako najbezpieczniejsze (zaznaczyłam je na zielono). Na pomarańczowo zaznaczone są zioła, które należy skonsultować z lekarzem, farmaceutą lub fitoterapeutą. Na czerwono zaznaczyłam surowce, które mogą mieć działanie toksyczne i należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń specjalisty jeśli już zdecydujemy się na ich zażywanie (co jednak odradzam, bo i surowiec jest niepewny, i identyfikacja jest trudna).
Pomijając aspekty takie jak to, że surowce zielarskie nadal są mocno zmarginalizowane poprzez nieliczne badania, zioła mogą mieć bardzo ciekawe działanie na wytwarzanie mleka.
Bezpieczne do używania
– liścia pietruszki (Petroselinum crispum),
– mięty pieprzowej (Mentha ×piperita L.),
– mięty zielonej (Mentha spicata L.),
– szczawiu (Rumex L.),
– oregano – lebiodki pospolitej (Origanum vulgare),
Zachować ostrożność
– kwiatu jaśminu (flos Jasminum officinale L.),
– szałwii (Salvia officinalis),
Stosować jedynie po konsultacji ze specjalistą
– czarny orzech (Juglans nigra),
– barwinka (Vinca minor).
Jeśli chodzi o najbezpieczniejsze zioła, które z powodzeniem możemy wykorzystywać w codziennej kuchni to są to lebiodka, czyli popularne i powszechne oregano, natka pietruszki oraz wszystkie rodzaje mięty. Jednocześnie są to surowce zielarskie dostępne przez cały rok. Można je hodować w doniczkach na parapecie, balkonie, albo kupić gotowe w supermarketach.
Szczaw, o ile tradycyjnie występuje w naszej kulturze jako składnik zupy szczawiowej, czy sałatek, tak ma on zasadniczą wadę w tej całej mlecznej historii – jest on mocno sezonowy i trudno dostępny poza marketami. O ile ktoś wie, jak szczaw rozpoznać i ma bezpieczne miejsce do zrywania surowca, tak może się pofatygować i uderzyć na zbiory. 🙂
Mięta, pietruszka i lebiodka mogą być używane już podczas karmienia piersią, gdy chcemy powoli rozpocząć zmniejszeni wypływu mleka. Resztę w większych ilościach warto skonsultować z lekarzem (szałwię, jaśmin) jeśli nadal karmimy piersią. Na ogół są one bezpieczne, ale tylko lekarz będzie mógł stwierdzić (albo fitoterapeuta) jakie są interakcje z lekami.
Nie stosuj ziół do hamowania laktacji na własną rękę
Używanie każdego produktu zielarskiego należy skonsultować z zaufanym lekarzem, farmaceutą bądź fitoterapeutą. Dlaczego? Ponieważ tylko oni będą w stanie oszacować wady i zalety stosowania danego surowca dla konkretnej osoby.
– jeśli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, to nie stosuj żadnych ziół bez konsultacji z lekarzem,
– jeśli przyjmujesz leki na stałe, to nie stosuj żadnych ziół bez konsultacji z lekarzem, ponieważ zioła i leki potrafią wchodzić ze sobą w interakcje, mogąc stanowić zagrożenie dla mamy,
– najbezpieczniejszą opcją zawsze będzie stosowanie ziół hamujących laktację po odstawieniu dziecka od piersi, aby żadna (potencjalnie szkodliwa) substancja nie przeniknęła do mleka. I tutaj jest zagwozdka, bo niewiele surowców ma rzetelne badania naukowe potwierdzające lub dyskredytujące dane zioło w konkretnym przypadku,
– rzecz tyczy się również suplementów diety. Oficjalne stanowisko eksperckie jest takie, że także suplementy diety też mogą wchodzić w interakcje z lekami. Zachowaj więc ostrożność!
– pamiętaj, że Twoje dziecko jest najważniejsze i staraj się zaplanować tak odstawienie, aby nie zrobić mu tym krzywdy. Mleko modyfikowane, choć nigdy nie zastąpi dziecku Twojego mleka, zawiera odpowiednią podaż mikro- i makroelementów (czasami także innych, unikatowych dla kobiecego mleka frakcji np. bakterii Lactobacilius i Bifidobacteria oraz FOS i GOS). Mleko powinno być podstawą diety dziecka do 1 r.ż. więc mleko, czy to Twoje, czy mleko następne z puszki – musi się w diecie dziecka znaleźć. Nie szalej z mlekami roślinnymi – one nie dostarczą dziecku odpowiedniej ilości witamin.
Jak dawkować szałwię lekarską na wyciszenie laktacji?
Jeśli już wiemy jak natutalnie wyciszyć laktację, to możemy przejść do dawkowania zioła cieszącego się największą popularnością w internecie. Dostaję ostatnio wiadomości, że to działa! 🙂
Aby użyć suszonej szałwii (Salvia officinalis) do wyciszenia laktacji (w celu zmniejszenia podaży mleka):
- przyjmuj 1/4 łyżeczki szałwii 3x dziennie przez 1-3 dni (sproszkowana szałwia),
- Aby przygotować herbatkę szałwiową: łyżkę stołową suszonej szałwii naparz w szklance wrzątku. Odstaw na na maksymalnie 15 minut, po czym odcedź i wypij. Stosuj szklankę naparu 3 razy dziennie aż do zahamowania laktacji.
I…to wszystko! No, może…prócz cierpliwości. 🙂
Podoba Ci się wpis? Podaj dalej innym mamom! 🙂
Zapraszam Cię do przeczytania artykułu o galaktogogach, które powodują zwiększenie wypływu mleka z piersi oraz mojego eseju o karmieniu piersią. Będzie mi też miło, jeśli zaobserwujesz mnie na insta i fb. 🙂
2 komentarze
Solorz Zdjęcia
Bardzo chciałbym założyć bloga, ale… Nie jestem pewien, jaki rodzaj blogów ma największy ruch? Jakie blogi przeglądasz? Najczęściej przeglądam blogi fotograficzne, kulinarne i blogi modowe. i Właśnie twego bloga dopiero zaczynam “obserwować” ps. Dobrze, że jest aktywne RSS.
TVN.PL
Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂