Probiotyki SANPROBI do zadań specjalnych
Stosowanie probiotykoterapii jest coraz bardziej popularne, dlatego warto przyjrzeć się jej w kontekście płodności. Dzisiaj przyjrzymy się głównym zaburzeniom, które zmniejszają płodność oraz mogą wpływać na ciążę: PCOS, endometriozę, czynnik męski. Przyjrzymy się także mikrobiomowi pochwy oraz temu, czy probiotyki mogą zapobiec poronieniu.
Probiotyki w ciąży
Probiotyki w ciąży są bezpieczne! Od tego warto wyjść, gdyż po publikacji posta na IG dostałam wiele głosów niepewności: „czy probiotyki na pewno są bezpieczne?”.
Suplementacja probiotykami wiąże się z wydłużonym wiekiem ciążowym. Stosowanie probiotyków u ciężarnych zmniejszało ryzyko zgonu noworodka i martwiczego zapalenia jelit. Badania naukowe sugerują, że probiotyki stosowane u kobiet w ciąży były także korzystne w przypadku łagodzeniu wyprysku atopowego i egzemy.
Można zastosować Sanprobi Barrier i Super Formuła.
Poronienie i probiotykoterapia
Nieprawidłowy skład drobnoustrojów pochwy i macicy może być jednym z czynników zwiększających ryzyko poronienia. Lactobacillus spp. jest bakterią najczęściej występującą w układzie rozrodczym. Odpowiedni skład mikrobioty pochwy może być ważne w implantacji zarodka, tworzeniu się łożyska i zmniejszaniu częstości poronień. Chociaż obecność bakterii Lactobacilli w pochwie została już dawno potwierdzona, to ich obecność w macicy wciąż budzi pewne wątpliwości. Populację bakterii kwasu mlekowego można zwiększyć przez suplementację doustną oraz suplementację dopochwową.
Ogólny stan mikrobiomu jelita można poprawić synbiotykami, czyli połączeniem probiotyku i prebiotyku. Sanprobi w swojej ofercie oferuje dwa synbiotyki – Barrier oraz Super Formułę.
Probiotyki i parametry nasienia
Zmniejszona ruchliwość plemników jest najczęstszą przyczyną niepłodności męskiem. Szacuje się, że już 40-50% par w wieku reprodukcyjnym boryka się z niepłodnością, a czynnik męski zajmuje już 50% wszelkich przyczyn niepowodzeń. Podobnie jak u kobiet – u mężczyzn także powinno się rozważyć zmianę stylu życia, zakładającą lepsze odżywianie, zwiększenie aktywności fizycznej, włączenie odpowiedniej suplementacji. Okazuje się, że suplementacja probiotykiem może bardzo pomóc mężczyznom z obniżoną ruchliwością czy morfologią nasienia.
Suplementacja probiotykami u niepłodnych mężczyzn prowadzi do znacznego wzrostu koncentracji i ruchliwości plemników oraz istotnej redukcji stresu oksydacyjnego i markerów stanu zapalnego. Doustne przyjmowanie probiotyków może być jednym ze sposobów radzenia sobie z oksydacyjnym uszkodzeniem plemników.
Mężczyzna starający się o dziecko może wypróbować Sanprobi Super Formuła, albo Sanprbi Barrier.
PCOS i probiotyki
Najczęstszą endokrynopatią kobiet jest Zespół Policystyczych Jajników (PCOS). Szacuje się, że choruje na nią ok. 5% populacji kobiet. PCOS wiąże się z nieregularnym miesiączkowaniem, niepłodnością, hiperandrogenizmem prowadzącym do łysienia androgenowego czy hirsutyzmu – nadmiernego owłosienia. PCOS jest na ten moment chorobą nieuleczalną, choć dobrze poddaje się szeroko pojętej farkamkoterapii i stylowi życia. Z niezbędnych modyfikacji w życiu kobiety chorujących Wydaje się, że probiotyki i synbiotyki wpływają na parametry metaboliczne, hormonalne i zapalne. Badania naukowe sugerują, że stosowanie probiotyków zmniejsza poziom testosteronu, obniża poziom insuliny oraz zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego i LDL. Może to prowadzić do poprawy płodności w PCOS poprzez zwiększenie szansy na spontaniczną owulację.
Leki stosowane w PCOS mają skutki uboczne, co nie musi pasować każdej pacjentce. U osób zdyscyplinowanych oraz chcących wypróbować alternatywnego sposobu na zmniejszeni hiperandrogenizmu warto polecić Sanprobi Super Formuła, który został zbadany pod tym kątem. Więcej na tem temat przeczytacie w poście PCOS i probiotyki.
Probiotyki i endometrioza
Endometrioza to stan, w którym tkanka podobna do wyściółki macicy rośnie w innych miejscach, takich jak jajniki i jajowody. Endometrioza może dotknąć kobiety w każdym wieku, w tym nastolatki. Endometrioza jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, który ma wpływ na życie chorej. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją metody jej leczenia – między innymi leczenie operacyjne oraz farmakoterapia. Istnieją także suplementy, które są korzystne w łagodzeniu bólu związanego z endometriozą. Okazuje się, że probiotyki mogą pomóc zmniejszyć ból u pacjentek z endometriozą. Pacjentki z endometriozą, które przyjmowały probiotyk z bakteriami Lactobacillus przez 12 tygodni, odczuwały znacznie mniejszy ból menstruacyjny w porównaniu z grupą placebo. Działanie przeciwzapalne probiotykoterapii może wpływać na wolniejszy progres choroby (na razie udowodnione na razie w badaniach na modelach zwierzęcych) oraz większą szansę na ciążę.
Aby okiełznać układ immunologiczny u pacjentki chorej na endometriozę warto użyć Sanprobi IBS oraz Sanproboi Stress.
Podsumowanie probiotyków Sanprobi
Myślę, że każdy znajdzie coś dobrego w ofercie Sanprobi. 🙂 Probiotykoterapia jest coraz bardziej docenianym sposobem na poprawę zdrowia – w tym parametrów metabolicznych, pracy hormonów oraz płodności. Odwiedźcie stronę SANPROBI – jestem pewna, że znajdziecie tam dla siebie coś ciekawego.
Na moim instagramie znajdziecie więcej postów w temacie probiotykoterapii i płodności.
Bibliografia
- Kiecka A, Macura B, Szczepanik M. Can Lactobacillus spp. Be a Factor Reducing the Risk of Miscarriage? Pol J Microbiol. 2021 Dec;70(4):431-446. doi: 10.33073/pjm-2021-043. Epub 2021 Dec 23. PMID: 35003275; PMCID: PMC8702604.
- Helli B, Kavianpour M, Ghaedi E, Dadfar M, Haghighian HK. Probiotic effects on sperm parameters, oxidative stress index, inflammatory factors and sex hormones in infertile men. Hum Fertil (Camb). 2022 Jul;25(3):499-507. doi: 10.1080/14647273.2020.1824080. Epub 2020 Sep 27. PMID: 32985280.
- Cozzolino M, Vitagliano A, Pellegrini L, Chiurazzi M, Andriasani A, Ambrosini G, Garrido N. Therapy with probiotics and synbiotics for polycystic ovarian syndrome: a systematic review and meta-analysis. Eur J Nutr. 2020 Oct;59(7):2841-2856. doi: 10.1007/s00394-020-02233-0. Epub 2020 May 5. Erratum in: Eur J Nutr. 2022 Jun;61(4):2233-2235. PMID: 32372265.
- Kuang L, Jiang Y. Effect of probiotic supplementation in pregnant women: a meta-analysis of randomised controlled trials. Br J Nutr. 2020 Apr 28;123(8):870-880. doi: 10.1017/S0007114519003374. Epub 2019 Dec 20. PMID: 31856928.