Pierwszy miesiąc leczenia PCOS z Sanprobi Super Formuła
Blog dietetyczny,  Płodność,  Wpisy o dietetyce

Pierwszy miesiąc leczenia PCOS z Sanprobi Super Formuła

Oto pierwsza z trzech części podsumowująca moje zmagania z PCOS z pomocą preparatu Sanprobi Super Formuła.

Moja historia

Nie ukrywam, że moją główną motywacją w podjęciu testu z użyciem Sanprobi Super Formuła na PCOS była redukcja masy ciała. Z nadmierną masą ciała zmagam się od kilku miesięcy (wcześniej także przed ciążami). Ze zgrozą zaobserwowałam, że frmakoterapia, którą do tej pory miałam przepisaną przez ukochaną lekarkę, nie działa. Nie muszę chyba pisać, że byłam rozczarowana braniem efektów stosowania metforminy przez rok, także w połączeniu z antykoncepcją hormonalną. Algorytm, który miał zadziałać w połączeniu z dobrze dobraną dietą na poziomie 1600-1800 kcal i 2-3 trningami w tygodniu oraz spontanicznym ruchem codzienniem, nie zadziałał. Oczywiście nie winię za to lekarki – doskonale wiem, że to, co Pani docent przepisała mi jest kanoniczne, skuteczne i potwierdzone wieloma badaniami naukowymi. Na temat metforminy i drospierenonu mogłabym pisać poematy. Jeśli jakakolwiek kobieta będąca pod moją opieką stosowała ten sam algorytm, to dieta była jedynie formalnością pozwalającą jej schudnąć.

Ale u mnie to nie zadziałało.

Głowiłam się miesiącami, co robiłam nie tak. Obliczałam CPM, PPM, konstruowałam diety, gimnastykowałam się w kuchni, robiłam kroki, pedałowałam na rowerze i podnosiłam ciężary. Starałam się dobrze spać (no, z tym było gorzej, w końcu mam małe dzieci!) i mniej stresować. Zaczęłam stawiać granice i postawiłam się depresji.

Bez skutku! Co więcej – masa ciała zaczęła rosnąć.

Byłam przerażona.

Protokół stosowania Saprobi Super Formuła przy PCOS

Według badań pacjentki stosowały synbiotyk Sanprobi Super Formuła przez okres 12 tygodni 2 ilości 4 kapsułek dziennie (2 rano i dwóch wieczorem) łącznie z dietą dobraną do ich indywidualnego zapotrzebowania energetycznego. Dodatkowo każda z pacjentem miała spacerować przez 40 minut dziennie.

Przygotowania do testu

Przed przystąpieniem do swojego samozwańczego testu wykonałam następujące badania:

  • tesosteron,
  • androstendion,
  • DHEAS,
  • insulinę i glukozę na czczo (mam całą krzywą, ale tego nie było w protokole badania, nie zamierzam też wykonywać po raz kolejny tego badania w okresie 2 lat, szanuję swoją trzustkę),
  • pełen lipidogram.

Badania powtórzę po 12 tygodniach, aby porównać wyniki. W protokole badania [1] u pacjentek badano takie same parametry.

Badania wykonałam na własną rękę, ze swojej własnej kieszeni. Pochłonęły one niemałą część mojego budżetu, ale myślę, że było warto.

Jakie pozytywne rezultaty zaobserwowałam po miesiącu stosowaniu Sanprobi Super Formuła?

W końcu zdecydowałam się na rozpoczęcie kuracji preparatem Sanprobi Super Formuła. Nie ukrywam, że preparat był mi znany już wcześniej i z powodzeniem stosowałam go u moich borykających się z niepłodnością pacjentek. U siebie jednak nie zastosowałam go nigdy w dawce leczniczej.

Spodziewałam się redukcji masy ciała oraz obwodów ciała, ale niekoniecznie tego, co się stało…Nie mniej jednak rezultaty mnie zaskoczyły bardzo pozytywnie i dały mi motywację do dalszych eksperymentów. Z pozytywów warto wspomnieć:

– redukcję obwodu talii o 2 cm,
– redukcję obwodu bioder o 3 cm,
– redukcję obwodu brzucha o 1 cm,
– redukcję stresu – brak negatywnych myśli, większe odprężenie w fazie lutealnej, brak mocnego PMS, który towarzyszył mi od marca,
– subiektywnie lepsze samopoczucie, większa “sprawczość”, poczucie odzyskania kontroli,
– lepszy i głębszy sen (absolutnie nie spodziewałam się czegoś takiego – moglam zmniejszyć ilość przyjmowanej metaloniny z 5/6 razy w tygodniu na 1-2 razy w tygodniu),
– wystąpienie spontanicznej owulacji (3 wcześniejsze cykle – brak owulacji).

Niestety są także rzeczy, których nie udało mi się zrealizować w pierwszym miesiącu stosowania.

W całym badaniu zaobserwowano ok. 8% spadek BMI przez 12 tygodni. U mnie ta wartość po miesiącu stosowania zwiększyła się z 28,6 na 30, 1 BMI, pokazując, że choruję na otyłość.

Według badania analizatorem medycznym przed testem i po 30 dniach – ilość tkanki tłuszczowej zwiększyła się z 39,9% na 42,9% (!).

Jednakże moje ogólne odczucia są bardzo pozytywne. Zaczynajac eksperyment byłam wymęczona targającymi mną emocjami i stanami lękowymi. Bałam zbliżającej się menstruacji (w ogóle fajnie, że była!). Po miesiącu brania byłam w stanie zebrać się w sobie i wrócić do gry! Spodziewałam się redukcji masy ciała i innych bajerów, natomiast zamiast tego przyszedł do mnie spokój i szansa na rzucenie depresji rękawicy. Czuję się lepiej, chociaż leczenie depresji to będzie bardzo długa droga. Po pierwszym jestem jednocześnie zadowolona i zdziwiona z takiego nieoczywistego skutku przyjmowania probiotyków.

Ograniczenia mojego testu

Do niewątpliwych ograniczeń można zaliczyć próbę statystyczną, a raczej jej brak – wykonuję testy solo.

Przez pierwszy miesiąc nie trzymałam się zalecanych w protokole 40 minutowych spacerów, co mogło wpłynąć na brak wyników w redukcji masy ciała. Włączenie treningu siłowego mógł pobudzić u mnie wytwarzanie kortyzolu, co mogło zwiększyć masę ciała i zawartość tkanki tłuszczowej.

 

Co planuję na kolejny miesiąc?

  • dalszą suplementację 2 x 2 przez kolejne 30 dni,
  • wprowadzenie jak najczęstszego spaceru min 40 minut dziennie
  • 0graniczenie treningu siłowego,
  • ograniczenie kawy, aby obniżyć kortyzol, być może badanie korytozlu,
  • 0bserwację swojego nastroju, podjęcie psychoterapii.

Inne obserwacje

Na początku brania probiotyku miałam także większą zgagę. Obecnie nie czuję różnicy podczas przyjmowania probiotyku. Z układem pokarmowym zawsze było u mnie średnio, ale nie zaobserwowałam jakiejkolwiek spektakularnej zmiany.

To było moje pierwsze podsumowanie stosowania preparatu Sanpobi Super Formuła przez 30 dni. Kolejne testy są w toku.

Bibliografia:

  1. zabela Chudzicka-Strugała, Anna Kubiak, Beata Banaszewska, Barbara Zwozdziak, Martyna Siakowska, Leszek Pawelczyk, Antoni J Duleba, Effects of Synbiotic Supplementation and Lifestyle Modifications on Women With Polycystic Ovary Syndrome, The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 106, Issue 9, September 2021, Pages 2566–2573, https://doi.org/10.1210/clinem/dgab369
  2. Samimi M, Dadkhah A, Haddad Kashani H, Tajabadi-Ebrahimi M, Seyed Hosseini E, Asemi Z. The Effects of Synbiotic Supplementation on Metabolic Status in Women With Polycystic Ovary Syndrome: a Randomized Double-Blind Clinical Trial. Probiotics Antimicrob Proteins. 2019 Dec;11(4):1355-1361. doi: 10.1007/s12602-018-9405-z. PMID: 29532416.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.