I trymestr ciąży z perspektywy dietetycznej
Z perspektywy żywieniowej I trymestr ciąży może (ale nie musi) być bardzo wymagający. Niekiedy sytuacja będzie wymagała lawirowania między do tej pory znienawidzonymi produktami, a tymi, które przed ciążą się uwielbiało ( i to w ograniczonych ilościach, bo nagle zaczynają wywoływać mdłości!).
Zebrałam kilka żywieniowych wskazówek dla kobiet będących w I trymestrze ciąży. Miłej lektury!
Zakaz odchudzania się
Przede wszystkim w całym okresie ciąży absolutnie odradzane jest odchudzanie się – trzeba pamiętać, że I trymestr ciąży jest kluczowy ze względu na organogenezę, czyli wykształcanie się narządów wewnętrznych. Mniejsze spożycie składników pokarmowych może skutkować tym, że w krytycznym rozwoju cewy nerwowej i serca (wykształcają się w tym samym momencie i konkurują o dostępność składników odżywczych) może dojść do powstania wad wrodzonych np. wad serca, twarzoczaszki lub rozszczepienia kręgosłupa. Właśnie z tego powodu każdej kobiecie planującej ciążę i będącej w I trymestrze ciąży zaleca się suplementację kwasem foliowym, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom. Każda próba odchudzania się w ciąży skutkuje obniżeniem odżywienia matki (dziecko i tak będzie pobierać potrzebne do rozwoju składniki), powodując spadek masy ciała, anemię, łamliwość paznokci, gorszą kondycję skóry i włosów, zaparcia, problemy trawienne i hipoglikemię niebezpieczną zarówno dla niej, jak i dla płodu. Pocieszeniem jest, że stosowanie odpowiedniej, zrównoważonej diety podczas trwania ciąży będzie prowadzić do harmonijnego wzrostu masy ciała, a wykształcenie sobie odpowiednich nawyków żywieniowych będzie skutkować łatwiejszym „zrzuceniem” zbędnej tkanki tłuszczowej po ciąży. O utracie masy ciała po ciąży pisałam TUTAJ.
Uwaga, mdłości i wymioty!
Występowanie mdłości dotyczy 70-80% wszystkich ciężarnych i utrzymuje się od 2-8 tygodnia po zapłodnieniu, a niewielki procent kobiet doświadcza mdłości nawet do czasu rozwiązania. Prawidłowemu odżywieniu w I trymestrze ciąży zagraża następstwo mdłości, czyli wymioty, spowodowane wzrastającym poziomem gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Gdy mdłości nasilają się do tego stopnia, że ciężarna kobieta nie może niczego zjeść, a wszystko, co zje zostaje natychmiast zwrócone, kobiecie grożą zaburzenia wodno-elektrolitowe i w takich sytuacjach podaje się się kroplówkę lub stosuje farmakoterapię, a kobietę pozostawia pod obserwacją. Istnieją domowe sposoby na zmniejszenie mdłości, które działają w wielu przypadkach – z rozmów z położnymi dowiedziałam się, że należą do nich:
- pozostanie w łożku chwilę dłużej po obudzeniu się,
- słony krakers zaraz po obudzeniu,
- napar z imbiru przed wstaniem z łóżka (przetestowane – u mnie działało!),
- lekkie śniadanie,
- spożywanie preferowanych produktów spożywczych.
Aktywność fizyczna w I trymestrze
Zajście w ciążę nie jest przeciwwskazaniem do zaprzestania aktywności fizycznej. Bezwzględnie powinno się zaprzestać dotychczasowych ćwiczeń, gdy pojawi się choć jeden z się poniższych objawów:
- plamienie lub krwawienie,
- ciąża jest obarczona ryzykiem poronienia lub porodu przedwczesnego, –
- łożysko przodujące,
- niewydolność szyjkowo-ciśnieniowa,
- znaczne obrzęki kończyn, białkomocz,
- nadciśnienie i cukrzyca indukowana ciążą,
- znacznego stopnia niedokrwistość,
- hypotrofia płodu,
- infekcje ciężarnej.
Spośród ogromnej liczby podejmowanych aktywności w ciąży, kobiety najchętniej wybierają marsz, zajęcia w szkole rodzenia, zajęcia na basenie i gimnastykę ogólnorozwojową. Aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, poprawia metabolizm i profil metaboliczny krwi, jest świetnym sposobem, aby zadbać o siebie i o maleństwo! Koniecznie przeczytaj o zaletach jogi w ciąży!
Często jest też tak, że w I trymestrze w ogólne nie chce się ćwiczyć, ponieważ zmęczenie i dojmująca senność niszczy wszystkie treningowe plany. W II trymestrze najcześciej sił przybywa, a ochota na aktywność fizyczną sama wraca!
Czy już mogę się opychać?
Nie, ogólnie terminy „opychać się” i „ciąża” nie powinny być w żaden sposób tożsame. Popularne powiedzenie „jedz za dwoje” zamień „jedz dla dwojga”. Oznacza to, że w czasie trwania I trymestru powinnaś odżywiać się odpowiedzialnie tak, aby dostarczyć sobie wszystkiego, czego potrzebuje organizm, a dziecku tego, czego najbardziej potrzebuje na tym etapie wzrostu. Potrzeby energetyczne organizmu na wczesnym etapie ciąży nie zmieniają się na tyle, aby wprowadzać dodatkowe posiłki, czy zwiększać wielkość porcji, a z pewnością nie są usprawiedliwieniem, aby podjadać między posiłkami, czy spożywać produkty z kategorii „śmieciowe jedzenie”. Organizm jest mądry i eliminuje nadmierną ochotę na obżeranie się ciążowymi mdłościami. Może te mdłości nie są takie złe?
Zalecany przyrost masy ciała w I trymestrze ciąży wynosi…0,5-2 kg! Ten jeden kilogram może być błędem statystycznym, najlepiej, gdyby w I trymestrze utrzymać zdrową dietę sprzed ciąży, a jeśli przed ciążą dieta nie była zdrowa, rozpocząć delikatne modyfikacje w sposobie żywienia. Zbyt duże przybranie w I trymestrze ciąży może świadczyć o zaburzeniach odżywiania lub o nieprawidłowych przekonaniach dotyczących ciąży.
Co powinnam wykluczyć w I trymestrze ciąży?
Ciąża wiąże się z restrykcjami żywieniowymi, w głównej mierze dlatego, aby zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym. Restrykcja spożywania surowego mięsa, ryb i jaj nie jest spowodowana tym, że produkty te są szkodliwe, dla ciężarnej same w sobie, ale ze względu na możliwość zakażenia pasożytniczego lub bakteryjnego. Ciężarne powinny unikać suplementacji witaminą A w dużych, ze względu na jej teratogenne właściwości – wiele o witaminie A pisałam w tym artykule. Ciężarne nie powinny unikać spożywania wit. A pochodzącej ze źródeł roślinnych, ponieważ dodatnio wpływa to na rozwój płodu i przeciwdziała cukrzycy ciężarnych.
Zachęcam też do unikania sklepowych przekąsek, takich jak czipsy, chrupki, słone orzeszki, batoniki i inne słodycze, zawierające ogromne ilości cukru, syropu fruktozowo-glukozowego, soli, tłuszczów trans, konserwantów i bawników, a także polepszaczy smaku. Sklepowe przekąski to cała tablica Mendelejwa zawarta w kilku gryzach. Warto zrobić sobie rachunek sumienia i wybierać sezonowe owoce, lub pójść do dobrej organicznej czy fit cukierni po kawałek zdrowszego ciasta.
Są jeszcze oczywistości – zaprzestanie spożywania alkoholu i unikanie ekspozycji na wyroby tytoniowe (o samym paleniu czynnym nie wspominając!). Palenie w ciąży może być przyczyną niedoczynności tarczycy i niższej masy urodzeniowej dziecka.
Ciąża a karmienie piersią
Jest to bardzo dyskusyjna kwestia. Zapoznałam się z kilkoma badaniami naukowymi dotyczącymi tego tematu i odpowiedź…nie jest jednoznaczna. Z jednej strony badacze podkreślają, że w krajach rozwijających się karmienie w ciąży jest kulturowo akceptowane i pomimo braku badań kobiety karmią nawet do rozwiązania ciąży:
- 20% ciężarnych w Bangladeszu karmi aż do początku 9 miesiąca ciąży,
- w Gwatemali 50% ciężarnych kobiet cały czas karmi swoje dzieci, nie przestają po porodzie,
- w Peru 10% kobiet karmi swoje dzieci aż do ostatniego trymestru ciąży,
- dla porównania – w krajach wysoko rozwiniętych – np. w USA dane na temat karmienia piersią a ciążą nie są znane,
- w Polsce nie ma jednoznacznych zaleceń w tym okresie.
Naukowcy podjęli temat zbadania karmienia piersią i jego wpływu na masę urodzeniową dziecka – otrzymano wyniki statystycznie nieistotne – dzieci urodzone przez matki karmiące piersią przez cały okres trwania ciąży miały zaniżoną masę urodzeniową o 67g w stosunku dzieci matek niekarmiących piersią. Prócz tego dzieci rodziły się zdrowe, w terminie i nie zaobserwowano u nich żadnych nieprawidłowości rozwojowych. Jeśli ciąża jest zagrożona (występuje historia poronień czy występują krwawienia), lekarz prowadzący zarekomenduje zaprzestanie karmienia piersią. s
W karmieniu piersią podczas ciąży najważniejszym czynnikiem jest hormon zwany oksytocyną – jest on uwalniany podczas karmienia, porodu oraz współżycia. Poziom oksytocyny podczas współżycia i karmienia piersią jest bezpieczny dla Twojego nienarodzonego dziecka.
Będąc w I trymestrze ciąży nie zwiększaj zapotrzebowania energetycznego ze względu na ciążę, jednakże powinnaś utrzymać +400 kcal dodatkowej energii ze względu na laktację. Jeśli nie czujesz się na siłach spożywania większej ilości pokarmów, wprowadź do swojej diety pokarmy o większej gęstości energetycznej – masło, masła roślinne, śmietanę, orzechy, pestki i nasiona, ryby, dobre, zimnotłoczone i nierafinowane oleje i awokado.
Podsumowanie
Wczesna ciąża to czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Organizm w tym okresie przebudowuje się pod nowe życie, które już niedługo będzie dawało o sobie znać solidnymi kopniakami. 🙂 Warto w I trymestrze zadbać o swój sen, odpoczynek, umiarkowaną aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę, która jest inwestycją w zdrowie matki i dziecka.
Jeśli chcecie przeczytać, jak wyglądał I trymestr ciąży w moich dwóch ciążach, zapraszam do mojej spowiedzi w tym poście. 🙂
Bibliografia
- American Pregnancy Association. (2015). Pregnancy symptoms—Early signs of pregnancy. Retrieved May 20, 2016, http://www.americanpregnancy.org/gettingpregnant/earlypregnancysymptoms.html
- Deutchman, M., Tubay, A. T., & Turok, D. (2009). First trimester bleeding. American Family Physician, 79, 985–994. PMID: 19514695
- American College of Obstetricians and Gynecologists. (2011). Bleeding during pregnancy. FAQ038. Retrieved May 20, 2016, http://www.acog.org/~/media/For%20Patients/faq038.pdf?dmc=1&ts=20120731T1022269025
- American Pregnancy Association. (2015). Mood swings during pregnancy. Retrieved May 20, 2016, http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/mood-swings-during-pregnancy/
- Moscone, S. R., Moore, M. J. (1993). Breastfeeding during Pregnancy. Journal of Human Lactation, 9(2), 83–88. https://doi.org/10.1177/089033449300900219
- Marquis GS, Penny ME, Diaz JM, Marín RM, Postpartum consequences of an overlap of breastfeeding and pregnancy: reduced breast milk intake and growth during early infancy. Pediatrics. 2002;109(4):e56. doi:10.1542/peds.109.4.e56
- Sass A, Mączka M, Physical activity of pregnant women in the light of scientific research – a review of the literature. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(8):550-565. eISSN 2391-8306. DOI http://dx.doi.org/10.5281/zenodo.885956 http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/view/4776
Źródła internetowe:
- https://ncez.pl/ciaza-i-macierzynstwo/plodnosc-i-ciaza/dieta-kobiety-ciezarnej-w-swietle-zalecen-miedzynarodowych
Jeden Komentarz
best mortgage lenders in california
Thank you for any other fantastic article. The place else could anybody
get that type of information in such an ideal method of writing?
I have a presentation subsequent week, and I’m on the look for such information.