Wegańskie ciasto czekoladowe ze słonym karmelem
Bardzo poszalałam robiąc wegańskie ciasto czekoladowe z dodatkiem słonego karmelu. Nie miałam zbyt dużo rzeczy, które mogłabym wykorzystać, o losie – była tylko mąka lniana, której nigdy wcześniej nie używałam. Postanowiłam jednak nie poddawać się i zrobić przekładane ciasto. W założeniach ciasto miało być wilgotne, zwarte, słodkie, wegańskie i bezcukrowe. I szybkie w wykonaniu, bo z dwójką dzieciaków nigdy nie mam czasu na jakąś super ekwilibrystykę w kuchni.
Udało się! Jeśli z jakiś względów unikasz cukru, to mam dobrą wiadomość – jest ono słodzone erytrytolem. Wiem, że czasami na diecie redukcyjnej chce się baaaardzo-baaaardzo czegoś słodkiego, nawet czegoś bardzo słodkiego i chcesz to zjeść bez wyrzutów sumienia.
Wegańskie ciasto czekoladowe (bez cukru) 10 porcji
Składniki na ciasto:
- mąka pszenna pełnoziarnista – 1,5 szklanki,
- mąka lniana – 1 szklanka (jeśli jej nie masz, to dodaj kolejne 1,5 szklanki mąki pełnoziarnistej),
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- mleko roślinne – 2,5 szklanki,
- olej rzepakowy – 3/4 szklanki,
- aromat waniliowy – kilka kropli,
- kakao – 3/4 szklanki,
- eytrytol – 0,5 szklanki.
Wegański słony karmel:
- 2 pełne garście daktyli,
- szklanka wrzątku,
- 3 płaskie łyżki masła orzechowego (dobrze, jeśli jest solone, jeśli nie to potrzebujesz dodatkowo pół łyżeczki soli gruboziarnistej),
- łyżka budyniu toffi (można pominąć).
Polewa czekoladowa:
- 3/4 tabliczki gorzkiej czekolady bez cukru i bez mleka (dobre jakościowo czekolady mają w składzie tylko miazgę kakaową, tłuszcz, cukier, ewentualnie lecytynę sojową)
- łyżka oleju kokosowego
- łyżka erytrytolu,
- dwie łyżki mleka roślinnego.
Wyposażenie kuchenne:
- blender,
- duża miska,
- okrągła blaszka 30 cm średnicy,
- trzepaczka.
Jak wykonać wegańskie ciasto czekoladowe ze słonym karmelem?
Daktyle zalej wrzątkiem. Pamiętaj, żeby daktyle były wydrylowane! Nikt nie lubi twardych niespodzianek w cieście! 🙂
Nagrzej piekarnik na 180 stopni funkcja góra-dół. Blaszkę do pieczenia wysmaruj delikatnie olejem i oprósz kakao.
Przygotuj ciasto
Wszystkie suche składniki, czyli mąkę, kakao, erytrytol i proszek do pieczenia dokładnie zmieszaj razem w dużej misce. Dodaj aromat. Powoli dolewaj mleko roślinne, potem olej, ciągle mieszając. Ciasto powinno być lejące. Jeśli używasz mąki lnianej i zostawisz ciasto na trochę dłużej to bardzo zgęstnieje i trzeba będzie je formować w blaszce. To naprawdę ekspress!
Ciasto wlej do formy i wstaw na 40 minut do piekarnika. Jeśli Ci wygodniej, to nie sugeruj się czasem, ale czy po włożeniu patyczka z ciasto, wyciągniesz go suchego.
Daj ciastu chwilę odpocząć, następnie weź nitkę i przekrój ciasto na pół. Daj mu odparować kilka minut.
W tym czasie przygotuj karmel – Daktyle wraz z wodą, w której się moczyły zblenduj na gładką masę i wlej do rondelka, dodaj łyżkę budyniu i masło orzechowe. Gdy budyń zacznie się zagęszczać, zdejmik z palnika i lekko ostudź.
Wskazówki: Jeśli nie masz budyniu, to zagęść karmel poprzez odparowanie wrzątku. Jeśli Twoje masło orzechowe nie jest solone, to przygotuj gruboziarnistą sól do posypania karmelu podczas przekładania.
Połowę karmelu wyłóż na połówkę ciasta, przykryj drugą połową. Karmel najlepiej jest nakładać na
środek ciasta i przycisnąć drugą częścią tak, aby nie wypłynął. Na wierzch wyłóż drugą połową karmelu i poczekaj, aż ciasto stężeje. Ja przygotowuję ciasto późno wieczorem i zostawiam je do odpoczęcia na noc. 😉 Następnego dnia rano ciasto jest już do jedzenia.
Przygotuj polewę
W garnuszku zrób kąpiel wodną – wlewam wodę, na dno stawiam miskę (najlepiej wysoką, aby do czekolady nie naleciała woda). W misce umieszczam czekoladę, erytrytol, mleko roślinne i olej kokosowy. Zagotuj wodę i kontroluj gęstość czekolady – ma być lśniąca i płynna. Rózgą mieszkaj całość i rozbijaj grudki czekolady. Jeśli czekolada za bardzo odparowała, to dolej trochę mleka roślinnego, aby przywrócić konsystencję.
Wystudzone ciasto delikatnie oblej polewą.
Ja dekoruję je, póki polewa jeszcze nie zastygła; na rozłożoną ścierkę kładę orzechy laskowe, zawijam i tłukę jakimś twardym przedmiotem. 🙂 Potłuczone orzechy wysypuję na ciasto.
Gotowe!
Jeśli szukasz przepisów na proste w wykonaniu ciasta koniecznie spójrz na ciasto rabarbarowe na IBS, jagielnik, czekoladowy placek ze śliwkami, czy sernik na IBS.
Koniecznie odwiedź mojego kolorowego i rodzinnego instagrama i profil na FB. 🙂