Joga w ciąży to same zalety!
Joga w ciąży to jedna z najczęściej wyszukiwana fraza ostatnich lat! Wysiłek o niskim natężeniu w ciąży jest wskazany i każdy ginekolog czy położna powinna poinformować o tym fakcie ciężarną. Jeżeli kobieta regularnie uprawiała sport przed ciążą, to nie ma przeciwwskazań, aby kontynuowała ćwiczenia do momentu, aż będzie jej ciężko podejmować taką aktywność fizyczną. Ten moment jest indywidualny dla każdej kobiety i nie ma uniwersalnych porad w tym zakresie. Czujesz się dobrze – ćwiczysz z głową. We wszystkim trzeba zachować umiar! Są jednak takie rodzaje aktywności fizycznej, które kobieta może realizować aż do ostatnich dni ciąży i to bez obawy o zdrowie swoje i malucha. Do takich aktywności można zaliczać…
Witamina A w ciąży – ściąga dla mamy
Witamina A w ciąży to często wyszukiwane hasło w I trymestrze ciąży! Ciąża to nie tylko ciekawe, często egzotyczne, zachcianki żywieniowe. Ciąża wiąże się z wyrzeczeniami i zakazami. Przyszłe pierworódki z nerwowością szukają informacji na temat produktów wpływających potencjalnie negatywnie na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Sama w pierwszej ciąży zastanawiałam się nad właściwościami wielu popularnych produktów takich jak gluten, słodycze, niektóre owoce, czy zioła. Brałam pod lupę każdy produkt, czytałam internetowe poradniki i więcej głodowałam w I trymestrze, niż jadłam. Teraz, w drugiej ciąży, wiem już czego nie robić, i bogatsza o to doświadczenie postanowiłam przygotować cykl krótkich ściąg, mających zaspokoić ciekawość i rozwiać obawy przyszłych mam. Na pierwszy…
Wege gołąbki z miętą
Dwa lata temu miałam przeogromną fazę na kiszenie dosłownie wszystkiego. Gdy za altanką mojej babci odkryłam winorośl, od razu zaczęłam się zastanawiać, co można z tego zrobić, żeby przypadkiem się nie zmarnowało. Dobrze się składało, ponieważ moja serdeczna koleżanka (pozdrawiam Cię, Mileno!) interesowała się kulturą i jedzeniem z Turcji i kiedyś opowiedziała mi o liściach winogron, które powszechnie są wykorzystywane w tym kraju do sporządzania ichnich gołąbków. Te gołąbki w smaku są zaskakujące, zupełnie inne, jak gotowana kapusta – główny składnik gołąbków w Polsce. Mają zupełnie inną fakturę, a nawet po ugotowaniu są twardsze. Wege gołąbki z miętą 30 kiszonych młodych liści winogron (można je kupić, albo zrobić samemu, chętnie wstawię przepis)…
Mniszek lekarski na cukrzycę
Prócz diety w leczeniu schorzeń warto też sięgnąć po wsparcie ziół. Mniszek lekarski na cukrzycę to polecane przez fitoterapeutów remedium. Maj to moment, gdzie domorośli zielarze jadą na rowerach za miasto, aby zbierać mlecze. Wróć – zbieranie mleczy, może i nie skończyłoby się jeszcze źle, ale ich suszenie i spożywanie – już tak. Mlecz bowiem jest nazwą Sonchus arvensis L., czyli mlecza polnego, trującego dla człowieka żółtego kwiatka, łudząco podobnego do mniszka lekarskiego, czyli Taraxacum Officinale. Mniszek lekarski – zbieraj. Mlecz – nie zbieraj. Czy mniszek lekarski działa na cukrzycę? Mniszek lekarski, pospolicie występujący w Polsce, jest cenionym ludowym lekiem na popularne przeziębienie, składnikiem sałatek i surowcem na przepyszne nalewki…
Prosty chłodnik mojej mamy
Chciałam ten chłodnik zrobić w duchu FODMAP, ale pomyliłam się na targu, kupując botwinkę zamiast boćwinki. Botwinka jest zakazana na diecie low fodmap, boćwina – nie. Myśleliście, że to jest to samo? Ja też. Stałam na targu, a tam były te przepiękne połyskujące buraczki, a ja nie mogłam nie spróbować…szczególnie, że moja mama dała mi przepis na chłodnik, który pamiętam z dzieciństwa. Kupiłam botwinkę i zrobiłam chłodnik. Był pyszny.* Botwina to młode liście i korzenie buraka ćwikłowego (Beta vulgaris L. subsp. vulgaris). Boćwina to inaczej burak liściowy, mangold, kapusta rzymska albo burak szpinakowy, jest on podgatunkiem Beta vulgaris L. subsp. vulgaris. Z boćwiny zrobię jeszcze chłodnik, masę sałatek i koktajli, ale czekam na razie…
Herbata a Alzheimer (z instrukcją zaparzania)
Ten wpis dedykuję Tadkowi. Jest kilka takich mitów dietetycznych, na które trzeba patrzeć z dużym dystansem. Nagle się pojawiają, dewastując ludzkie światopoglądy. Jest ich kilka, silnie zakorzenionych w polskiej mentalności – ogórek z pomidorem się nie lubią, tłuszcz tuczy, że brązowy cukier jest lepszy od białego, no i ten, od którego wyjdę teraz: Herbata z cytryną to zło/powoduje demencję/chorobę Alzheimera. Wpadłam na napisanie tego tekstu po pytaniu: Drogi Robercie – zobaczymy. W każdym razie ten wpis zainspirowałeś Ty. Ale wróćmy do AD. Choroba Alzheimera na dzień dzisiejszy jest chorobą nieuleczalną. Istnieje wiele hipotez, którymi tłumaczy się powstawanie AD – chociażby hipoteza amyloidowa, hipoteza cholinergiczna, hipoteza tau, związek z prionami, lekami…
Wegańskie pulpety (dieta low FODMAP)
Każdy czasami tęskni do babcinego obiadu. Niekoniecznie musi być on podany w niedzielę, ale musi być treściwy – jakiś kotlecik, ziemniaczki, może surówka, kompocik. No ok, ale przez ostatnie lata coś się zmieniło i nie jesz mięsa? Nie szkodzi – podam Ci przepis na ultradobre wegańskie pulpety, aby zaspokoić potrzebę zjedzenia czegoś wartościowego, zdrowego. I bezmięsnego. I z…marchewki. Kotlety są ciekawe, smakują inaczej jak większość tego, co zdarzało mi się jeść na mieście. To przez dodatek kozieradki, którą ostatnio wykorzystuję do „wege-mięsnych” dań, typu kotlety, burgery. W zbyt dużych ilościach nadaje potrawom gorzkiego smaku, ale szczypta sprawia, że potrawa staje się umami z nutą sera. Do tego kozieradka jest bardzo…
Tęczowa rabarbarowa owsianka (dieta low FODMAP)
Rabarbar jest wszędzie, więc czas spróbować rabarbaru w wersji śniadaniowej! Rabarbar można wykorzystać dosłownie do wszystkiego, a ja chętnie eksperymentuję ze wszystkim i w każdy sposób. Tęczową owsiankę można zapakować w pojemnik i zabrać w majówkową trasę, na rower, nad jezioro czy ognisko. Jestem pewna, że poprawi Tobie humor po długim marszu i ucieszy kolorami w chwilach zmęczenia na szlaku. Banalnie prosta i szybka w przygotowaniu – po co marnować czas na gotowanie, jak za oknem świeci słońce, a świat wzywa na szlak? Owsianka jest także odpowiednia dla dzieci, próbowałam dzisiaj z córeczką. Tęczowa rabarbarowa owsianka 4 małe łodygi pokrojonego rabarbaru 1/3 szklanki płatków owsianych 1/2 szklanki ananasa pokrojonego…
HCA – co to jest i jak się przed ty bronić? Majówka bez raka!
Nastała majówka, oczekiwany przez niemal wszystkich okres. Czas grilla, zimnego piwa, wypoczynku w naturze. Z tego powodu zachęcam do zachowania umiaru ze spożywaniem grillowanych potraw, takich jak kiełbasy, steki, kiełbaski norymberskie czy ten pyszny zwijany boczuś. Warto się nad tym zastanowić ze względu na ogromne ilości soli, tłuszczu oraz HCA, które występują w grillowanym mięsie. HCA – to to jest? HCA – co to jest? HCA to heterocykliczne aminy aromatyczne, nad którymi badania zostały zapoczątkowane w latach 30. ubiegłego stulecia. Zauważono wtedy, że pieczona konina wpływa na powstawanie guzów u myszy. W latach 70. stwierdzono, że dym powstający podczas pieczenia mięsa i ryb wykazuje działanie mutagenne wobec bakterii Salmonella typhimurium.…
Rabarbar – właściwości odżywcze
Maj, majówka…rozkwitają targi, a na targach wszystkie rodzaje rodzimych nowalijek. Mamy już botwinę, młode marchewki, młode ziemniaczki, pędzone truskawki i rabarbar. Z rabarbarem to jest ciekawa historia, bo w sumie nie jest owocem, ale wykorzystuje się go, najczęściej, jako owoc właśnie. Będący byliną rabarbar w Polsce jest warzywem, a w USA oficjalnie owocem. W XVIII-wiecznej Rosji był przedmiotem handlu, a w Chinach naturalnym i silnym lekiem. Dzisiaj lekko zapomniany, a niesłusznie, bo powinien częściej gościć na stołach i w apteczkach. Istnieje też wiele nieścisłości na jego temat, co postaram się naświetlić w tym poście. Rabarbar – właściwości medyczne Zastosowań jest tyle, co pomysłów. Rabarbar może występować w roli dżemów,…